Mobil, tablet či počítač sa stali nenahraditeľnými potrebami modernej spoločnosti, a preto niet divu, že deti radšej ocenia najnovšiu verziu počítačovej hry ako nejaké staré, prachom zapadnuté kroje a ľudové remeslá. Netreba sa však znepokojovať. Mnohé veci, ktoré dnes považujeme za celkom samozrejmé a krásne, vychádzajú práve z týchto stáročných povolaní. Ako by sme sa dnes zaobišli bez huňatých kobercov, šatníkov, postelí alebo čižiem? Toto všetko je pre nás úplne prirodzené a možno ani nevieme, že také to bolo aj pre ľudí pred päťsto rokmi.

podkova

Vezmime si napríklad koženú bundu v okne výkladu. Už minulosti zručné gazdiné začali šiť kroje pre svoju rodinu a zhotovovali teplé odevy. Dokonca aj mladé dievčatá v tom čase považovali svoje čižmy sa samozrejmé – v slnečnom i daždivom počasí.

Čipkárstvo a vyšívaniesíce pôsobí na počutie starobylo, no dosiaľ možno na predajných pultoch nájsť mnohé pôvabné čipky, výšivky či látky. Tieto remeslá zo šestnásteho storočia objavujeme na svadobných šatách, krojoch alebo dokonca každodenných obrusoch, tričkách, čelenkách či ponožkách.

Na remeselníckych trhoch môžeme okrem zručných čipkárov vidieť aj snaživých kováčov, krajčírov, obuvníkov a kožiarov. Kto z nás nemá na stene zavesenú podkovičku pre šťastie? Práve tie sa ešte i dnes používajú ako ochrana pre kone. Ľanové košele a šaty sú vyhľadávané práve pre ich jednoduchý vzhľad a pohodlné nosenie. Cínové postavičky sa takisto tešia neutíchajúcej veľkej obľube ako malých, tak i veľkých.

stuha

Ste obdivovateľ galérií? Gravírovanie, dekorovanie skla a maľba tiež spadajú pod ľudové umenie.
Roztomilé ručne šité bábiky, prívesky,šperky…Všetko toto tvorí našu kultúru, na ktorú, bohužiaľ, zvykneme zavalení mnohými zahraničnými trendami, zabúdať. Skúsme teda chvíľu venovať maličkostiam a pripomeňme si, aké vzácne a jedinečné sú nám naše tradície – tie nádherné, a predsa celkom jedinečné, bežné veci okolo nás.