Vieme kedy je ten správny čas ukázať svojmu dieťatku prvú ceruzku? Viete čo by ste mali mať doma pripravené, keď chce začať so svojimi prvými výtvormi? V súčasnosti kopu rodín dovolí aby ich dieťa začalo kresliť do tabletu. A to je práve zlé. Keď chcete aby vaše dieťa bolo dostatočne pripravené do škôlky či školy, mali by ste mu venovať svoj čas a učiť sa s ním.

kreslení
 
●       Rovnako ako každé dieťa, aj jeho kresba prechádza vývojom
Prvé čarbanice sa vyvíjajú v prvých mesiacoch, je to takzvané nezobrazujúce sa obdobie. Dieťa sa im nadšene teší, že vidí nejakú farbu teda stopu ktorú po sebe zanechalo. O pár rokov začne s materiálom experimentovať, a čiary začnú byť hrubšie a dlhšie. Nakoniec dieťa začne kresliť viac detailne a kresby sa začnú približovať k realite.
 
●       Zo začiatku nebude treba žiaden veľký ateliér
Stačí veľká rolka bieleho tvrdého papiera, aby sa papier hneď po pritlačení nepretrhol. Krabička hrubých voskoviek, či farbičiek alebo prstové farby. Čím je dieťa menšie, tým väčšiu plochu na papieri potrebuje. Zo začiatku nepodávajte dieťaťu fixky či dlhé ceruzky, je to pre neho nešikovné a príliš dlhé.
 
●       Buďte trpezlivý
Zo začiatku nebuďte prekvapený ak vám dieťa nebude chcieť ukázať svoju kresbu. A možno bude chcieť rýchlo okomentovať všetky veci, aby ste si náhodou nevytvorili názor ako prvý. Veľmi pekne si môžete emócie svojho dieťaťa prečítať v jeho kresbách. Občas sa vám stane, že vám nebude hneď jasné čo na papieri uvidíte, preto musíte zapracovať aj vy, a pokúsiť sa porozumieť čo práve vaše dieťa prežíva. Umenie je práve tou cestou, ktorá im má uľahčiť svoje prejavovanie sa.

omalovánky
 
Každé dieťa sa narodí so svojou vnútornou fantáziou, a šancou naučiť sa kresliť, písať a čítať. Je len na rodičoch ako ich budú inšpirovať, a vedieť sa posúvať vpred za ich vysnívaným snom. Z každého z nás raz vyrastie umelec, len v inom odbore.