V dobe kedy sa každý pozerá iba na to ako ušetriť pár eúr navyše znie správa že niekto vymyslel ekologickú klimatizáciu priam ako zázrak. Ono sa to možno na prvý pohľad zdá ako klišé, no klasické klimatizačné jednotky aké možno používate aj vy u seba doma, sú zlo. Nehovoriac o spotrebovanej elektrine, a tým pádom aj nepríjemnému prekvapenie pri ročnom zúčtovaní za jej spotrebu. A práve preto prichádza riešenie v podobe THEAC.Klimatizačné jednotky.jpg
 
THEAC je nový typ klimatizácie ktorá funguje na elektroakustickom princípe. Dokonca podľa predbežných predpovedí, má na to aby sa stala jednotkou na trhu v tomto segmente. Dokáže totiž premieňať odpadové či dokonca solárne teplo na chladný vzduch. Pričom k svojej prevádzke ďalej nepotrebuje žiadny iný zdroj energie.  Ako už bolo spomenuté, klasická klimatizácie je zlo. Úž len pre zaťaženie vašej peňaženky. No oveľa horší je dopad na životné prostredie vo forme chladivá CO2, a to radšej ani nehovoríme o drahých kovoch použitých v zariadení.
 
Na svoju prevádzku totiž potrebu argón, a ten ako vieme je pre životné prostredie v podstate neškodný. A navyše, je ho dostatok. Zlé jazyky síce hovoria že niekde musí byť háčik. No v skutočnosti nie je. Dokonca i hlučnosť samotného zariadenia sa pohybuje na úrovni stekajúcej vody zo sprchy.Priemyselné vetranie budovy.jpg
 
Pánov domu istotne viac zaujíma čo to dá a ako to funguje, tak nikam nechoďte  a dozviete sa viac. 
 
Výkon jednej samostatnej jednotky zatiaľ nie je známy, no ako uvádza spoločnosť Sound Energy ktorá ho vyvinula. Je možné zostaviť jednotkyspolu o výkone 25KW. Pričom výsledná teplota môže dosahovať úctyhodných 25 stupňov pod nulou.
Ako istotne už viete z hodín fyziky, zvuk je iba počuteľná vibrácia. To v praxi znamená že je vytváraný rozdiel tlaku a to umožňuje s ním manipulovať nielen v počuteľnom spektre. Ale aj ovplyvňovať teplotu okolitého prostredia. A presne na tomto princípe to celé funguje. Tento fakt je už známy vyše 150 rokov. Samotné zariadenie sa pritom skladá z dvoch častí. V tej prvej sa zosilní zvuková vlna na potrebnú úroveň. A druhej časti sa zvuk premení na požadovaný teplotný rozdiel. Celé sa to v zásade opakuje až pokiaľ sa nedosiahne požadovaná teplota. Na záver len pre zaujímavosť. Podobná technológia sa využíva vo vesmírnom programe od 70 rokov minulého storočia.