Protivládne demonštrácie začali v júny 2019, ktoré odštartoval vysoko kontroverzný zákon, ktorý má vydať odsúdených do pevninskej Číny a Taiwanu. Prvý pochod bol 9.júna, kedy sa viac než 3 kilometre dlhý pochod presúval mestom. V auguste bola dokonca pozastavená funkcia letiska na niekoľko dni kvôli protestujúcim, ktorý obsadili terminál letiska. Panorama Hong Kongu.jpg

Prečo vlastne tieto davy protestujú?
Napriek tomu, že tento zákon bol nateraz odložený protesty pokračujú, pretože ľudia z Hong Kongu sa obávajú narastajúcej kontroly čínskej komunistickej strany. Hong Kong je bývalá britská kolónia v juhovýchodnej Číne a už dlho sa teší zo špeciálneho štatútu s princípom „jedna krajina, dva systémy“. Podľa základného zákona si Hong Kong ponechá bežné práva a kapitalistický systém 50 rokov po odovzdaní v roku 1997. Existujú však obavy, že Čína rozširuje vplyv ešte dlho pred týmto termínom.Demonštranti sú presvedčení, že ich vodca by mal byť zvolený demokratickejším spôsobom, ktorý odráža preferencie voličov.

Kto sú títo protestujúci?
Obrovský prierez spoločnosti vrátane právnikov, novinárov, aktivistov a podnikateľov sa zapojilo do rozsiahlych protestov v celom regióne. Aktivisti tvrdia, že sa nezastavia, kým nebudú splnené ich hlavné požiadavky. Medzi ne patrí rezignácia vodcu Hongkongu Carrieho Lama, amnestia pre zatknutých a trvalé stiahnutie návrhu zákona.
davy ľudí.jpg
A ako na to všetko reaguje čínska vláda?
Peking zúrivo zareagoval na protesty a varoval tých, ktorých sa to týka, aby sa nezahrávali s ohňom. Čínska armáda vydala hrozivé video, ktoré im ukazuje, ako uskutočňujú cvičenia proti nepokojom. Zábery, o ktorých sa predpokladá, že boli natočené v tomto regióne, ukazujú ozbrojené jednotky zostupujúce z vrtuľníkov a strieľajúce z ciest do ulíc a do domovov ľudí.
Hovorí sa, že mesačné „radikálne protesty“ negatívne ovplyvnili „prosperitu a stabilitu Hongkongu a vytlačili ho do nebezpečnej priepasti“.