Zdravá farba a jednotná štruktúra kože sú kritériami hodnotenia krásy žien. Obraz jemnej bábiky z čínskeho porcelánu so slonovinovou tvárou a čerstvým rúžom môže zničiť aj tá najmenšia chyba. Pigmentová škvrna je akumuláciou melanínu (pigmentovej látky). Ak sa koncentruje do horných vrstiev kože, jeho povrch je pokrytý „slnečnými bozkami“. Ale ak pigment leží v hlbokých epidermálnych vrstvách, je to otázka hyperpigmentácie, ktorá sa prejavuje vo forme škvŕn rôznych tvarov, veľkostí a farieb. Najbežnejšie sú tieto typy bodov.

oko

·         Lentigo . Zaoblené hnedé škvrny, ktoré môžu mať priemer dva centimetre. Vyskytujú sa vplyvom slnečných lúčov alebo vekových zmien.
·         Efelidy . Ďalšie známe ako pehy. Malé škvrny s priemerom niekoľkých milimetrov sa objavujú aj v detstve a po 30 roku sa ich počet začína znižovať.
·         Chloasma . Najbežnejší typ pigmentácie, ktorý sa začína rozvíjať po 20 roku. Tieto škvrny majú rozdielnu veľkosť a nepravidelný tvar. Farba je hnedá alebo žlto-hnedá. Lokalizujú sa na čele, líce, nosový most, lícne kosti a blízko pery.
·         Broccova dermatóza . Žltohnedé škvrny, ktoré sú lokalizované v oblasti pier a nosa.

Predpoklady pre vznik pigmentácie
Príčiny vzniku pigmentových škvŕn môžu byť nielen kozmetické. Existuje desať kľúčových faktorov, ktoré vedú k pigmentácií:
1.      Dedičnosť . Tendencia k pigmentácii kože sa môže stávať od narodenia, ak je podobný problém prítomný u rodičov alebo iných príbuzných.
2.      Hormonálne zlyhanie . Koža bolestne reaguje na zmeny v hormonálnom pozadí. Počas tehotenstva, počas dojčenia, na konci alebo začiatku menštruačného cyklu a tiež kvôli endokrinným alebo gynekologickým ochoreniam môžu ženy čeliť nepríjemným škvrnám na koži.

pihy

3.      Mechanické poškodenie . V procese tvorby jaziev tkaniva sa môžu vytvoriť tmavé škvrny.
4.      Ultrafialové svetlo. Dlhé vystavenie slnku alebo soláriu podporuje aktiváciu výroby melanínu. 
5.      Choroby tráviaceho traktu a obličiek . Patológie týchto orgánov vedú k vzniku škvŕn načervenavého, hnedého alebo žltého sfarbenia. Najčastejšie je to kvôli tvorbe cholesterolu a porušeniu metabolizmu lipidov.
6.      Silný stres alebo duševné ochorenie . Poruchy nervového systému vedú k narušeniu všetkých telesných systémov. Preto ľudia s takýmito diagnózami často trpia kozmetickými poruchami.
7.      Nedostatok vitamínov a minerálov v tele . Zvyčajne vzhľad pigmentácie vedie k nedostatku kyseliny askorbovej a medi.

8.      Použitie liekov . Najčastejšie dlhodobé užívanie antibiotík vyvoláva štrukturálne zmeny na koži.
9.      Alergia . Použitie nekvalitnej kozmetiky s agresívnymi zložkami často vedie k vzniku pigmentových škvŕn. 
10.  Withering pokožky. Ženy po 50 rokoch čelia nepríjemným škvrnám na rukách, tvári a krku. Počas tohto obdobia je melanín obzvlášť aktívny a nerovnomerne sa distribuuje pod kožu. Pigmentové škvrny súvisiace s vekom väčšinou pripomínajú veľké pehy.