Riadenie úspešného biznisu by som takým trochu netradičným spôsobom prirovnal k tímovému športu. Dokonalým príkladom je hokej. Ak si teraz myslíte, že článok bude o hokeji, máte relatívne správny odhad, avšak pozor! Možno budete prekvapení, koľko pre úspech základných bodov majú tieto dva pojmy spoločné. Článok tak berte ako uvoľnenejšiu, avšak vecnú formu rád, ako riadiť úspešný biznis. Biznis, ako aj iné na prvý dojem ťažšie témy, majú vo svojej podstate ľahko pochopiteľnú logiku, len nás strašia odborne spísané pojmy a domotane znejúce poučky. Tomu sa chcem vyhnúť a práve preto sa pokúsim biznis spojiť s fungovaním hokejové mužstva, čo je myslím si sympaticky pôsobiaca téma.

obchodní centrum

Hokej je tímová hra (rovnako aj biznis)
Už nejedenkrát sme boli svedkami toho, ako sa hviezdami nabitý tím pasoval na jasného favorita. No a pritom ho porazil súper, od ktorého to nik nečakal. Ale z psychologického hľadiska je to vysvetliteľné. Tím je súbor ľudí, v ktorom by mal mať každý svoju úlohu a rovnaký podiel na víťazstve, i keď každý v niečom inom. Niekto nahráva, iný strieľa góly, niekto má za úlohu hrať tvrdo do tela či chytať puky. No ak tím tvoria väčšinou hviezdy, ktoré sa chcú chopiť iba zakončenia alebo jednej úlohy zviditeľnenia, potom nastáva problém a tím nefunguje. Každý musí mať svoju zadelenú úlohu, v akej má potenciál. Aj v biznise je rovnako dôležité mať správne vyskladaný tím.

hokej

Tím potrebuje kapitána
Človeka, ktorý dokáže zaujať prirodzenou autoritou a ostatných usmerniť. Každý má svoj podiel na hre, no v ťažkých situáciach nejedenkrát napomohol človek, ktorý sa v takýchto situáciach dokázal ozvať. Možno by ste neverili, ako dokáže párslov zlepšiť výkon či dokonca zmeniť situáciu. Pamätníci striebornej medaile z roku 2000 dodnes zhodne tvrdia, že nezabudnú na príhovor v šatni od vtedajšie kapitána Mira Šatana. Avšak pozor! Nie kapitána  vidiaceho iba svoje vlastné ego a zmýšľajúceho štýlom, že potrebný je iba tvrdý bič. Takíto ľudia ostatných kolegov skôr demotivujú a to natoľko, že v nejednom prípade radšej odídu.

gol

•         A na záver asi to najpodstatnejšie. V hokeji môžete predvádzať slušné korčuľovanie, rýchlosť, prihrávky, no ak nepadnú góly, mužstvo nevyhralo. Rovnako aj v biznise sú asi najdôležitejšie práve výsledky.