Ak sa povie kŕčové žily, napadne nás jedno z najznámejších civilizačných ochorení, ktoré si spájame skôr so staršími ročníkmi a ženským pohlavím. Sú však takisto prípady, kedy dokážu trápiť aj mužov či dokonca ľudí v tínedžerskom období života (ojedinele, ale predsa).Nohy baletiek.jpg

  • Odbornejšie môžeme tomuto žiaľ známemu problému vravieť tiež varixy a tie sa nachádzajú na nohách.

Vo všeobecnosti sú najčastejšími pacientmi osoby ženského pohlavia, ľudia s nadváhou, staršie ročníky a tí, ktorých zamestnanie zahŕňa pravidelné státie na nohách, respektíve tiež časté sedenie. Kŕčové žily, ako už ich prídavné meno napovedá, majú súvislosť so žilami a vieme, že tie sú podstatným faktorom prúdenia krvi do nášho tela.Beh, šport, ilustrované.jpg
Konkrétnejšie príčiny vzniku najskôr treba hľadať v chlopni a jej slabej, respektíve nedostatočnej funkčnosti. Ide o známe a všeobecné tvrdenie, avšak konkrétnejšiu charakteristiku, presnejšie stanovenia ako aj následnú liečbu samozrejme treba hľadať u odborníkov špecializovaných sa na daný odbor, ktorým nesmú chýbať relevantné certifikáty http://www.venasum.com/stranky/o-nas/certifikaty.php.
Tak, ako sú známe rizikové skupiny potenciálnych pacientov, rovnako sú tu aj tí, ktorí tento typ ochorenia krvného systému jednoducho zdedia a faktorom je tak ich genetika. Pre tých, čo už sú s varixami na dolných končatinách oboznámení na vlastnej koži sa neodporúča, aby nosili úzke oblečenie a tesnú obuv, rovnako by sa mali vyhýbať najmä horúcemu prostrediu i fyzickej práci v ňom. A ako inak, aj v tomto prípade sa k podstatným faktorom problému môže radiť pravidelné fajčenie.
Z opačného hľadiska sa do rizikovej skupiny radia aj profesionálni športovci. So zdravým životným štýlom si spájame predovšetkým túto skupinu ľudí, no pokiaľ vravíme o extrémnych výkonoch a tréningoch, rovnako ide o potenciálnych pacientov. O niečo známejšie sú však prípady, kedy ochorením kŕčových žíl začnú trpieť budúce mamičky a teda tehotné ženy.