Horúčkovité hľadanie lacných akčných leteniek na Facebooku, každodenné lajkovanie jeho stránok či striehnutie na Google na tipy, ako hacknúť cestovanie, to sú spôsoby, akým dnešní mladí ľudia riešia cestovanie, aby bolo čo najlacnejšie, ale natíska sa otázka, či je naozaj až také výhodné a skvelé. Našli sme jeho viacero nevýhod.
Navštíviť Thajsko, Afriku či Austráliu za lacný peniaz je skutočne naozaj lákavé, ale treba zvážiť aj rub tohto takzvaného „akčného cestovania“, aby ste nezostali bez pomoci a stratení kdesi v džungli…delegát.jpg
 
Nevýhod je dosť, ale prax ukázala, že najčastejšie sa vyskytujú tieto:

  • Každý problém, ktorý sa vyskytne, nemáš s kým riešiť, si naňho celkom sám. Potrebuješ sa dostať z letiska do mesta, ako? Ako sa dopravíš do hotela a koľko stojí taxík? Nemáš poruke žiadneho delegáta, sprievodcu či animátora, ktorý by ti poradil. Už ti zostáva len Google a tvoj zdravý rozum.
  • Pri cene letenky 300eur namiesto 1000 je viac ako jasné, že ťa čaká viacero prestupov či dlhšie čakanie na lietadlo alebo dokonca môžeš na letisku aj prenocovať, kým príde na rad tvoj let. No v prípade, že si rád v pohodlí, toto ti asi na dobrej nálade do ďalšieho putovania nepridá.

vstupenky.jpg

  • A kopia sa ďalšie maléry: s ubytovaním nie je všetko s kostolným poriadkom, zaplatil si za úplne inú izbu ako ti poskytli? Alebo ti nebodaj zrušili letenku? Tak toto patrí k cestovaniu na vlastnú päsť a je to veľmi dobrý tréning na „problem solving“, teda schopnosti vyriešiť každý problém.
  • Informácií v Google je neskutočne veľa a všetky sa odlišujú, zistiť, čo je fakt a čo už dávno neplatí je takmer nemožné. Mnoho zdrojov poskytuje aj  veľa možností na výber, ale záruku, že narazíš na tie správne informácie, aj tak nemáš.
  • Cestovateľ, ktorý sa vybral na cesty po prvýkrát alebo je len sporadickým turistom, neovláda potrebné finty, letiská sú preňho bludiskom, na čo má nárok a čo si môže dovoliť o tom ani nechyruje? Tak tohto turistu môže výlet oveľa drahšie, stačí, že si lístky kupuje v hotovosti pri príchode, čakajú ho nástrahy v ubytovaní, zmenárňach a tak ďalej…

  No a ak v tom nevie chodiť, tak platí…