Na webe existuje milión rôznych stránok, ktoré nikto nemonitoruje a všetko, čo sa na nich deje je súkromné. Problém nastáva, ak sa spojí nezákonnosť a deti. Tie sú neraz v prvej línii nebezpečenstva, ktoré číha na nič netušiace neplnoleté dievčatá a chlapcov. Mnohí tomu neveria, často preto, že sa sami nepohybujú v takomto priestore alebo nie sú v cieľovej skupine. Práve preto sa Česi rozhodli natočiť dokument o nástrahách, ktoré sú prehliadané a mnohým ani nezídu na um.

dítě na internetu.jpg

V sieti

Sieť, v ktorej sa deti pohybujú nie je pod dohľadom objektívnej autority. Neraz sa jedná o chatovacie portály, ktoré vo veľkom využíva hlavne mládež  a osamelí ľudia. Anonymné prihlásenie dáva pocit bezpečia nie len neplnoletým, ale aj tým, ktorí chcú situáciu využiť. Ako? Bohužiaľ, aj v dnešnej dobe sa v našej spoločnosti vyskytujú jedinci, ktorí majú chuť a guráž ohrozovať vývoj, či už psychický alebo fyzický, nevinných a neskúsených detí. O čo im ide? O peniaze nie, pretože tie nemajú. Čím sa však odlišujú je prechod do puberty a ich neznalosť a nevedomosť určitých vecí.

sociální média.jpg

Českí filmári požiadali niekoľko herečiek na rolu mladistvých dievčat a zaregistrovali ich s ich dovolením na online verejné čety. Netrvalo dlho a osamelí a zúfalí muži dali o sebe vedieť. Je to vôbec vhodné? Ich správy často pripomínali rozhovor medzi dvoma plnoletými. Samozrejme, že takýto predátori nedajú od začiatku vedieť, o čo im ide. Ak áno, väčšina ich ignoruje. Problém nastáva, ak sa dlhodobý vzťah na diaľku vyvinie v niečo iné. Napríklad v sexuálne obťažovanie. Chlapi sa neboja pýtať veci „na telo“, ako aj ponúkať finančné odmeny za fotky, videohovory alebo aj služby, ktoré slúžia na ich uspokojenie.
Čísla a štatistiky sú hrozivé a nejedného rodiča to poriadne rozzúri. Ako sa k tomu postaviť? Dôležité je, aby vám vaše dieťa dôverovalo natoľko, že vám môže povedať o hocičom. Aj o sexuálnom obťažovaní. Nezabúdajte ani na výchovu a porozprávajte sa s nimi o nástrahách ako aj problémoch.