Európska únia sa posledné roky zmieta vo veľkej migračnej kríze. Z nelegálnymi prisťahovalcami má problém viacero krajín, najviac však trpia krajiny pri mori, kde sa títo prisťahovalci vylodia. Jednou z týchto krajín je Taliansko. Tu už niekoľko rokov márne riešia problém, čo s prisťahovalcami, ktorí sa vylodia na Sicílii.
Posledné roky sa snaží migračnú krízu v Taliansku riešiť najmä Matteo Salvini so svojou pravicovo-populistickou stranou Liga Severu,ktorý má v krajine veľa priaznivcov, ale takisto aj odporcov. Salvini sa snaží riešiť situáciu radikálne, ostro vystupuje proti migrantom a snaží sa, aby ďalší neprichádzali do krajiny. Salvini bola aj bývalým ministrom vnútra a z tejto pozície mal dosah na riešenie tejto otázky, ktorá trápi množstvo občanov.migranti na lodi.jpg
Uplynulý mesiac sa uskutočnilo proti Salviniho strane viacero protestov, ľudia protestovali aj v meste Florencia, kde bolo prítomných až 40 000 protestujúcich. Ľudia chcú bojovať proti silnejúcemu vplyvu Ligy severu v krajine.
Taliansko sa snaží vysporiadať s problémom migrácie novou reklamnou kampaňou. Cieľom novej kampane je  to, aby migranti boli dobrovoľne vrátený do svojich domovských krajín a tam začať odzonova. Čas ukáže, či bude kampaň dostatočne efektívna. Dobrovoľný návrat migrantov bude financovaný z fondu talianskej vlády a zo zdrojov Európskej únie.
Taliansko sa v boji s migrantmi snaží o nadviazanie partnerstiev s krajinami pôvodu migrantov a tranzitnými krajinami v Afrike, čo  má zamedziť prílevu utečencov, ktorí prichádzajúce do Európy.deti, utečenci.jpg
Na základe Salviniho politiky sa znížil počet prichádzajúcich migrantov do Talianska až o 80 percent. Minulý rok tam prišlo 24 000 migrantov, čo je oproti iným rokom dobré číslo. Z hľadiska národnosti migrantov dominujú najmä migranti z Lýbie (okolo 50 percent), z Tunisu, Iraku, Sudánu a Pakistanu.