Brazíliu tohto roku postihli ničivé požiare v dažďových pralesoch. Po tisíckach horia hektáre stromov, ktoré tu s nami sú už od staroveku, a ktoré sa pričiňujú o redukovanie globálneho otepľovania tým, že absorbujú značnú časť oxidu uhličitého zo vzduchu a produkujú viac ako 20 % celkového kyslíka na planéte.
Avšak nikto doteraz nevidel takto rýchlo postupujúce požiare, preto veľmi rýchlo na povrch prišla teória, že ide o vypaľovanie, aby sa na území pralesov mohli postaviť nové chovné stanice pre dobytok.zelená, papagáj, džungľa.jpg
Túto teóriu však podporuje aj vyjadrovanie samotného prezidenta Brazílie. Ten tvrdí, že je to dobrá vec, pretože to má podporiť ekonomický rast. Našťastie jeho správanie drvivá väčšina ľudí považuje sa nemorálne, uprednostňovať peniaze pred zdravím, kultúrou, životným prostredím a dokonca životmi veľkého množstva druhov živočíchov, pre ktoré je dažďový prales domovom. Domovom je aj pre domorodých Indiánov, ktorí v Amazone žijú. Nič z toho však nie je prezidentovi Brazílie drahé tak, ako zisk.
Na internete sa následne objavila fotka, na ktorej prezident udáva, že pomáha hasiť požiare. Skôr si týmto prilial olej do ohňa, pretože fotka bola 5 rokov stará a ani nikde nebola jeho tvár, ktorá by potvrdzovala, že je to skutočne on, kto drží v rukách vodné delo v trupe lietadla a hasí požiare z oblohy.
Následne sa objavila ďalšia kauza. Pán prezident sa urazil na francúzskeho prezidenta Macrona a začal požadovať, aby sa mu pán Macron ospravedlnil, inak nezakročí proti požiarom. Akoby to nebolo málo, odmietol niekoľko miliónovú podporu od iných štátov, ktoré chcú riešiť túto krízu, ktorá ovplyvní životy nás všetkých.
Svojou pasivitou si znepriatelil aj obyvateľov Brazílie. Pred parlamentom sa začali konať pravidelné protesty proti skorumpovanej vláde, ktorá nečinne sleduje, ako tisíce hektárov lesa, tisíce druhov zvierat umiera v plameňoch.
Iné krajiny sa rozhodli zakročiť proti tomuto absurdnému správaniu. Fínsko, napríklad, zakázalo dovoz všetkých surovín, jedál a podobne z Brazílie. Chcú takto bojkotovať prezidentovo rozhodnutie prihliadať na nesmiernu prírodnú katastrofu, ktorá je aj dosť pravdepodobne výsledkom nelegálneho podpaľačstva za účelom vzniku pozemkov pre chovy zvierat na mäso.Brazília, vlajka, mapa.png
Dúfajme, že „pán prezident“ sa spamätá, inak ľudstvo čakajú veľmi, veľmi ťažké časy. Jedno je isté. Aj keď si myslíme, že sa nás to netýka, pretože žijeme na Slovensku, týka sa nás to. Preto je nutné podporiť certifikované a dôveryhodné charity a organizácie, ktoré budú môcť pomôcť domorodcom, zvieratám či sadiť stromy namiesto tých, ktoré boli zničené. Je to naša ľudská povinnosť.