Prakticky od nepamäti sú tu s nami imidžové doplnky, ktoré sú však niečo viac, než len štýl. Vo veľa prípadoch ide o darček venovaný zo srdca, respektíve tradíciu hodnotnejšieho daru od blízkej osoby. Možno už niekto tuší, že reč je o šperkoch.
Tieto sú spravidla vyrobené zo vzácneho a ceneného materiálu, častým príkladom je najmä striebro a štýlové prvky ako strieborné retiazky, náramky, či napríklad prsteň.Strieborný prívesok na dreve, príroda.jpg
Vo veľa prípadoch hrá takýto doplnok v živote človeka celkom zaujímavú úlohu. Niekto v tom možno vidí iba nápaditý módny prvok, iný v tom zasa vidí prejav estetiky a elegancie, no pravda je v nemálo situáciách taká, že zároveň ide o darovanú vec, akúsi srdcovú záležitosť, ktorú jednoducho chceme mať stále pri sebe a vážime si ju viac, než hocičo iné, čo máme práve na sebe (a čo sme si kúpili sami).
Šperk v sebe nosí určitú sentimentálnosť a oddávna to možno nevieme dokonale vyjadriť slovami, avšak z určitej časti je aj našou duševnou súčasťou. Niekedy dokonca dokáže potlačiť žiaľ či sklamanie, inokedy naopak pripomína krásne chvíle a stelesňuje významnú chvíľu vo fyzickej, hmatateľnej, respektíve nositeľnej podobe.Strieborný šperk, bižutéria.jpg
Na takomto doplnku je takisto atraktívne, že ponúka veľa originálnych prevedení. Teda ak niekto tvrdí, že „darovať šperk je klišé“, rozhodne nemá tak úplne pravdu. Totiž existuje skutočne veľa rôznych tvarov, typov, materiálov,… a pre každého môžeme vybrať niečo extra. Vlastne len málokedy sa stretneme s tým, aby sa šperky na dvoch rozdielnych ľuďoch detailne podobali.
Nebolo by správne ak by sme záverom zabudli spomenúť, že pre niekoho má takýto šperk aj iný význam. Ide o jeho osobitý znak úspechu, víťazstva a akýsi talizman, ktorý ho ženie vpred. Aj takouto silou dokáže disponovať tento doplnok, ktorý nám pripomína istý úspech a šťastný smer v našom živote.