Výmena starých okine za hliníkové

Montáž a cena hliníkových okien si vyžaduje šikovné ruky odborníka a bohaté skúsenosti. Ak ste sa rozhodli meniť staré okná za nové, mali by ste o nich vedieť aspoň základné informácie. Napríklad, ako by mali odborníci postupovať pri ich výmene.

hlinikove okno

Čo si vyžaduje príprava?
V prvom rade musíte vedieť, ako bude okno ukotvené. Okno môžete kotviť:
●     Rámovými kotvami – v tomto prípade je potrebné predvŕtať do rámu okna otvory podľa technických podkladov.
●     Montážnymi plechmi – tie sa pripevnia do rámu okna.
Aby bola priľnavosť tesniacich materiálov k rámu okna čo najlepšia, rám sa musí prácne očistiť od prachu a mastnoty. Postačia na to klasické čistiace prostriedky. Až potom sa môžu upevniť k rámu tesniace materiály. Na rámy sa opatrne lepia tesniace pásky a fólie, ktoré sa rozdeľujú na interiérové a exteriérové. Samozrejme, zadovážiť si môžete aj multifunkčné 3D pásky, ktoré nahrádzajú oba varianty.
Spoľahlivý odborník vždy pred montážou skontroluje, či nie sú na ostení nejaké nerovnosti, či je podklad dostatočne pevný a čistý. V konštrukcii taktiež nemôže byť nadmerná vlhkosť.

white-2563976_960_720

Na čo nezabudnúť pri osadení
Samotné osadenie okna sa odvíja od toho, v akej polohe okno bude. Pozícia okna závisí od zloženia obvodového múra, ukotvenia aj izoterm. Pri osádzaní sa stretáme s polohou okna v:
●     rovnom ostení,
●     zalomenom ostení,
●     mimo ostenia.
Nemôže sa zabudnúť ani na fakt, že rozmery okna by mali byť o niečo menšie ako stavebný otvor, cca 1 – 2 cm. Medzera, odborne povedané dilatačná škára, by ale nemala byť väčšia ako 3 cm. Je to kvôli tepelnej rozťažnosti okna.
Tesnenie
Aby sme zabezpečili čo najlepšie tesnenie okna, musí byť zabezpečené vo viacerých rovinách:
●     Vonkajšie tesnenie – je odolné voči poveternostným vplyvom, taktiež odvetráva škáru.
●     Stredové tesnenie – zabezpečuje zvukovú a tepelnú izoláciu.
●     Vnútorné tesnenie – zabráni, aby sa dostala vlhkosť z miestnosti do stredového tesnenia.